Oświęcim, dn. 08.08.2018r.

„Rajski Ogród” w Domu Socjalnym

Po raz kolejny Dom Socjalny zachwyca oczy mieszkańców Oświęcimia!
W roku bieżącym realizujemy w Domu Socjalnym projekt socjalny pn. „Moje życie w moich rękach – nie dam się wykluczyć!”, w ramach którego zaplanowaliśmy realizacje zajęć edukacyjnych, profilaktycznych i integracyjnych. Wśród nich znalazło się miejsce na zajęcia pn. „Rajski Ogród”, w ramach których zadbaliśmy o otoczenie budynku.

 

 Rajski 3058

Po poprzednich edycjach projektów socjalnych został nam do zagospodarowania znaczny obszar, do którego zaliczamy: Przystanek Odsapka, spełniający rolę umilacza czasu wolnego naszym mieszkańcom, którzy integrują się i zacieśniają więzi międzysąsiedzkie, a także skrzynki kwiatowe i powstałe w roku ubiegłym klomby.
W zajęcia edukacyjne o charakterze ogrodniczym zaangażowali się mieszkańcy, uczestnicy prac społecznie użytecznych oraz pracownicy Domu Socjalnego.
W tym roku wszystko zaczęło się od zaangażowania mieszkańców Domu Socjalnego, którzy po raz pierwszy wzięli udział w akcji „Kwiaty za elektrograty”, promującej recykling i organizowanej w ramach EkoMajówki 2018, której organizatorem jest Urząd Miasta Oświęcim. W ramach akcji mieszkańcy pozyskali kwiaty, oddając zużyty sprzęt elektryczny. Pozyskane sadzonki kwiatów zostały posadzone w skrzynkach przed wejściem do Domu Socjalnego i na Przystanku Odsapka.
Udział w akcji był również okazją do przekazania informacji i wzbogacenia wiedzy mieszkańców na temat znaczenia segregacji odpadów w życiu codziennym. Dzięki aktywnemu udziałowi pozostała w uczestnikach akcji także wiedza, że oprócz ochrony środowiska istotne jest dbanie o otoczenie, w którym się przebywa, a spryt i odrobina wysiłku pozwalają zaoszczędzić niezły grosz w budżecie domowym.
Efekt był zadowalający i zachęcił do dalszych starań, szybko pojawiło się kilka nowych sadzonek pozyskanych przez samych mieszkańców. Również pracownicy stanęli na wysokości zadania i zwrócili się o pomoc w zagospodarowaniu klombów do firmy Plantpol. Dobry duch Domu Socjalnego i tym razem nie zawiódł i przekazał przepiękne sadzonki w różnorakich rozmiarach, rodzajach, kształtach i kolorach.
Nadszedł czas ciężkiej i jednocześnie satysfakcjonującej pracy. Wspólna decyzja o pozornie chaotycznym sadzeniu roślin stanowiła nawiązanie do tematu przewodniego zajęć – w mig w Domu Socjalnym rozkwitł prawdziwy rajski ogród.
Z roku na rok każde zajęcia ogrodnicze pozostawiają po sobie niespodziankę dla mieszkańców. Stało się tak i tym razem, z inicjatywy pracowników Domu Socjalnego nową wizytówką, zapraszającą do rajskiego ogrodu stał się uroczy kwiecisty pociąg. Do jego wykonania posłużyły skrzynki po owocach i inwencja twórcza – czas już ogłosić wszem i wobec, że Dom Socjalny staje się oazą recyklingu!
W taki oto sposób zmieniamy otoczenie Domu Socjalnego, starając się stworzyć swoje własne miejsce na Ziemi. Także i Wy możecie ocenić efekty naszej pracy zapoznając się z galerią.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o podziękowaniach :)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu wraz z mieszkańcami Domu Socjalnego dziękują firmie Plantpol za okazana pomoc i wielkie serce, które pozwoliły na zrealizowanie zajęć edukacyjnych prowadzonych w Domu Socjalnym i powstanie naszego rajskiego ogrodu.
DZIĘKUJEMY!

Rajski 3050

Rajski 3062

Rajski 3065

Rajski 3066

Rajski 3069

Rajski 3072